13 Aralik 2017 Çarsamba

Foto Galeri

Ankara Fenerbahçe Boks Okulu

Mesaj Defteri

sizi o kadar çok özledim kii o ortamı o sıcaklığı o baba şevkatini. Hocam siz Çankırı Boksun ihtiyacı olan tek insansınız kim ne yaparsa yapsın kimse yıkamaz. Seviliyosun Ahmet ÇINAR...

GRC :) - 25/02/2013 10:07

Site Istatistigi

Online Kullanici :

3

Bugünkü Ziyaretçi :

1

Toplam Ziyaretçi :

37017

Hava Durumu

ÇANKIRI

Reklam

Türkiye Boks Tarihi

Türkiye Boks Tarihi

 

 

Ülkemizde ilk boks kulübünün, Musevi asıllı Aksiyani Efendi tarafından kurulduğu kabul edilmektedir. Bu kulüp 1920 yılında Fransa Boks Federasyonu'nun denetimi altında organize edilmiştir. O dönemlerde başı çekenler; Mısırlı Mazhar Bey, Sabri Mahir, Mazlum Kemal, Ziya Bayer, Ali Sami, İngiliz Kemal adıyla nam salan Esat Tomruk ve Yavuz İsmet olarak sıralayabiliriz. Kısa adıyla TBF (Türkiye Boks Federasyonu) 1924 yılında kurulmuştur. Bu federasyonun başına ilk olarak Eşref Şefik geçmiş ve sadece amatör karsılaşmalara izin vermiştir. İlk Türk milli takımı 1928 yılında kurulmuştur. Boks tarihindeki ilk büyük başarımız Melih Açba tarafından elde edilmiştir. 1938'de Amerika'da yapılan Altın Eldiven Boks Şampiyonası'nda birinci olmuştur. Ardından 1946 yılında düzenlenen Avrupa Boks Şampiyonası'nda Vural İnan En Teknik Boksör seçilmiştir.Profesyonel boksProfesyonel boks kulübü oluşturma denemesi ilk kez 1950 yılında Halit Ergönül ve Ruhi Kuşçu tarafından "İstanbul Boks İhtisas" ismiyle yapılmıştır. İstanbul Spor ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen maçlara ilgi çok az olmuş ve masrafları karşılayamayan organizatörler pes etmek zorunda kalmışlardır. Türk boksuna profesyonel klasmanda ilk madalyamızı Cemal Kamacı hediye etmiştir. 1973 senesinde Avrupa Şampiyonu olan Kamacı, bir yıl bu unvanını koruduktan sonra kaybetmiştir. Ancak 1975 yılında yeniden Avrupa Şampiyonu olmayı başardı. Eyüp Can, Kamacı'dan sonra Avrupa Şampiyonluğu unvanına erişen ikinci boksörümüzdür. Eyüp Can, 16 Şubat 1989 yılında İskoçyalı Pat Clinton'u devirerek Profesyonel Klasmanda Avrupa Şampiyonluğu'nu elde etmiştir.İlk dünya şampiyonumuz

 

 


Dünya şampiyonu olarak birincilik kürsüsüne çıkan ilk boksörümüz Sinan Şamil Sam'dır.
1992 yılında gençler kategorisinde dövüşen efsane Sam, tüm rakiplerini bir bir devirerek Türkiye'ye ilk altın madalyayı armağan etmiştir. Ardından, 1993 yılında Avrupa Şampiyonu olarak göndere bayrağımızı çekmiş, İstiklal Marşımızı okutmuştur.

 


1995'te amatör klasman Dünya İkinciliği'ni elde eden Sam, 1999 senesinde Büyükler Ağırsıklet Amatör Klasmanında ülkemize ilk Dünya Şampiyonluğu'nu yaşatmayı başarmıştır. Sam, profesyonel klasman ağırsıklette yine Türkiye'ye ilk Avrupa Şampiyonluğu'nu yaşatan sporcudur. 12.10.2002 yılında Polonyalı Przemyslaw Selata'yı yedinci raundda nakavtla deviren Sinan Samil Sam, Avrupa Ağırsıklet Boks Şampiyonluğu'nu kazanmıştır.

 


20.10.2004 yılında Almanya'nın Kempten kentindeki on bin kişilik Big-Box Arena'da ringe çıkan Sam, Rus boksör Denis Bakthov'u onuncu raundda nakavtla yenerek, Dünya Kıtalararası Şampiyonluğu'nu ilk kez ülkemize kazandırmış ve altın kemeri beline takmıştır.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : TRT Haber Köksal ÖZOĞLUÖZ